تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۵
کد خبر : 939

چه کارهایی انجام دهیم تا کلاس جذابی داشته باشیم ؟

چگونه کلاس درس جذابی داشته باشیم ؟

چگونه کلاس درس جذابی داشته باشیم ؟
ایجاد نشاط و شادابی یکی از موثرترین راهکارهای جذاب شدن کلاس  است و در نتیجه باعث بالارفتن کیفیت یادگیری می شود .

راه های جذاب شدن کلاس درس

اگر معلم کلاس جذابی نداشته باشد ، دانش آموزان خیلی زود از درس خسته شده و یادگیری کامل صورت نمی گیرد ، بچه ها در کلاس سرصدا می کنند و نظم کلاس بهم می ریزد . پس معلم باید برای جذب کردن دانش آموزان و جذاب ساختن کلاس و درس تلاش نموده و انگیزه دانش آموزان را بالا ببرد .

در این مطلب سعی داریم راه کارهای جذب دانش آموزان و جذاب ساختن کلاس را با توجه به نظریه های روان شناسی بیان کنیم . شما می توانید از روش های زیر برای جذاب ساختن کلاستان استفاده کنید .

روش ها و راهکارهای جذاب ساختن کلاس درس

 • ایجاد نشاط و شادابی یکی از موثرترین راهکارهای جذاب شدن کلاس  و در نتیجه بالارفتن کیفیت یادگیری می شود .
 • آموزش با بازی یکی از بهترین روش های یادگیری است .  می توان در هر درس بازی های مختلف و متنوعی با دانش آموزان انجام داد.
 • تدریس های متنوع داشته باشید و از یکنواختی در روش های تدریس بپرهیزید .
 • برای تمام لحظه های کلاس برنامه داشته باشید . بیکاری باعث سردرگمی و شلوغی در کلاس می شود .
 • مشتاق ، با نشاط و شاداب باشید . یکی از راهکارهای جذب کردن دانش آموزان سرحال بودن شماست .
 • از یادگیری فعال در کلاس درس استفاده کنید تا دانش آموزان خود دست به کشف و کنجکاوی بزنند .
 • در دانش آموزان علاقه به درس را ایجاد کنید با ساده کردن درس و قابل فهم نمودن موضوع تدریس .
 • از روش های تدریسی که دانش آموزان در آن نقش فعالی دارند ، بیشتر استفاده کنید.
 • قصه گویی و استفاده از داستان های انبیا در جذاب ساختن تدریس نقش به سزایی دارد.
 • به روحیات و حالات دانش آموزان توجه داشته باشید . در صورت مشاهده خستگی و احساس یکنواختی می توان تغییری مثل تغییرفیزیکی فراگیران ، خواندن شعر و بیان خاطره کوتاه و …. درکلاس ایجاد نمود .

خلاقیت معلم در کلاس درس

خلاقیت معلم در تدریس باعث ایجاد انگیزه در دانش آموزشده و باعث ایجاد فضای جذابی برای او در کلاس می شود . خلاقیت یک مهارت است که میتوان آن را آموخت و توسعه داد . معلمان به خصوص معلمان ابتدایی باید در پرورش خلاقیت تلاش نمایند . آن ها می بایست از روش ها و تکنیک های خلاقیت در تدریس دروس مختلف استفاده کنند و می توانند از روش های خلاقانه بارش فکری ،فهرست سوالات ، بدیعه پردازی و . . . در تدریس های روزانه خود بهره گیرند .

وقتی معلم در کلاس روش های خلاقانه به کار می گیرد و به دنبال تقویت خلاقیت در خود و دانش آموزان است ، این امر سبب  جذب شدن دانش آموزان به کلاس شده و امر یادگیری با کیفیت بیشتر و بهتری صورت می پذیرد .

ویژگی های معلم در کلاس که باعث جذاب شدن کلاس می شود :

 • معلم ابتدایی باید با اخلاق و روحیه شاداب با دانش آموزان ارتباط برقرار کند.
 • یک معلم خوب باید توجه داشته باشد که هر کودک ضریب هوشی متفاوتی دارد و در برخورد با دانش آموزانی که دیر آموز هستند برخورد مناسبی داشته باشند.
 • یک معلم حرفه ای باید به گونه ای تدریس کند که دانش آموز نسبت به مسائل کنجکاو شود و به دنبال یادگیری مسائل بیشتر برود. معلم ابتدایی باید خلاقیت و استعدادهای کودکان را رشد و پرورش دهد.
 • معلم ابتدایی باید به گونه ای عمل کند که جریان یادگیری براساس استعداد دانش آموز و علایق او صورت گیرد و دانش آموزان براساس توانایی‌های خود پیشرفت کنند.
 • یک معلم ابتدایی جذاب باید نسبت به دانش آموزان خود دلسوز باشد و با مهربانی با دانش آموزان رفتار کند تا آن‌ها به یادگیری علاقه مند شوند در صورتی که در دروس خود ضعیف هستند بتوانند از معلم کمک بگیرند.
 • یک معلم ابتدایی جذاب باید نسبت به تدریس شور و اشتیاق داشته باشد و با علاقه به کار خود بپردازد. معلمی شغلی حساس است که باید با علاقه و انرژی از پس سختی‌های آن برآیند.
 • معلم ابتدایی باید به مسائل جسمی و روحیه کودکان اهمیت دهد و علاوه بر مراقبت با رعایت نظم یادگیری دانش آموزان را بهبود بخشد.

معلم تاثیرگذاری باشیم …

معلم باید به شخصیت دانش آموز در هر سنی که هست ، احترام بگذارد . زيرا احترام يکي از نيازهاي پايه‌اي انسان است. هر رفتاري از طرف معلم که احترام دانش‌آموزان در آن ناديده گرفته شود، سبب تنفر دانش‌آموزان از معلم مي‌گردد.

حتي اگر دانش‌آموزان تخلف کنند، معلم مي‌تواند با استفاده از روش‌هايي او را مجازات کند که موجب بي‌احترامي نگردد مثلا از توهين، فحش، خرد کردن شخصيت دانش‌آموز اجتناب کند. بلکه با کم کردن نمره، امتياز، تذکر، اخم کردن دانش‌آموز را تنبيه نمايد.

معلم باید با خوش رویی و محبت با دانش آموزان رفتار کند . گشاده رويي يکي از راه‌هاي نفوذ در ديگران است. لذا اگر معلم در کلاس درس رفتارهايي داشته باشد که اخلاق خوب او را نشان دهد، در حد زيادي مي‌تواند دانش‌آموزان را جذب کند. در روان‌شناسي اجتماعي نيز تبسم کردن، خوشرويي، ظاهر جذاب، تماس چشمي، علاقه نشان دادن از عوامل نفوذ و تأثير گذاري به حساب آمده است .

معلم باید با دانش آموزان صادق باشد و از دروغ گویی پرهیز کند . زيرا دروغگوئي و عدم صداقت باعث سلب اعتماد، است و مخل به ارتباط متقابل بين معلم و شاگرد. در نتيجه شاگردان نمي توانند به سخنان ديگر معلم “حتي سخنان درست معلم ” اعتماد كنند.

معلم در رفتارش با دانش آموزان باید عدالت را رعایت کند . گر معلم به بعضي از شاگردان بسيار اهميت بدهد، يا رعايت انصاف، در برخورد با عمل خلاف دانش آموزان نداشته باشد، موجب بدبيني دانش آموزان مي شود، که مانع نفوذ در شاگردان است.

هر معلمی با بالا رفتن تجربه اش پی خواهد برد که باید به برخی کارهای ضروری در کلاس درس توجه نماید ، بعضی اعمال را نباید انجام دهد، و خود را در کلاس برای دقایقی به جای شاگردان فرض نماید . تجربه نشان داده معلمانی که در کلاس درس فعالیت و تحرک بیشتری داشته ، به شغل خود علاقه و عشق می ورزند ، هدف های متنوعی دارند ، درگیری ها و جنگ اعصاب کمتری داشته باشند ، دیر تر از دیگران فرسوده و شکسته خواهند شد و همیشه به عنوان فردی شاداب و با نشاط و موفق در شغل خود نزد دیگران شناخته شده اند . در زیر به صورت خلاصه ، کارهایی که معمولا” در کلاس درس باعث جلب توجه دانش آموزان ، علاقمندی به درس و معلم و نشاط آنان میشود و برگفته از تجارب شخصی است ، ذکر می گردد :

 • استفاده از ارزان ترین و کاراترین تشویق ها یعنی تشویق لفظی ( با دلیل نه طبق عادت کلامی ) را در کلاس هرگز فراموش نکنید . کلماتی مانند : آفرین ! احسنت ! خوبه ! باریک ا…! تشکر ! به جابود ! خوشحالم ! و غیره اثری شگفت انگیز دارد .
 • استفاده از تشویق ” کف زدن ” توسط کل کلاس برای موفقیت های کوچک و بزرگ آنان ، یا به دنبال آمادگی کل دانش آموزان یا گروهی از آنان برای پاسخ گویی به درس ، اتمام درس ، کسب نمرات مطلوب ، اظهار نظرهای مناسب و غیره ، حال و هوای کلاس را عوض خواهد کرد .
 • اگر وقت اضافه ای موجود بود ، با دانش آموزان در مورد مهم ترین اتفاقات هفته پیش ، در سطح شهر یا رسانه ها تبادل نظر کنید تا دید آنها به مسایل محیط و نحوه بیانشان را تقویت نمایید .
 • بردن کتابهای مرتبط با درس ، اثر خوبی بر حلب توجه دانش آموزان دارد و این اعمال را هرگز فراموش نکرده و شما را به عنوان معلمی دلسوز و علاقمند به حرفه خود معرفی خواهد کرد .

 

 

شاید این مطالب هم برای شما کاربرد داشته باشد :

برای جشن شکوفه ها چه کنیم ؟

قانون های کلاس برای شروع سال تحصیلی

 

 

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تابلوی اعلانات